Multivitamīni: veselība kapsulā vai veltīga naudas izšķiešana?

farmācija

Gandrīz vai katram otrajam pieaugušajam redzamā vietā uz galda stāv bundžiņa ar “brīnumzālēm” – dažādu veidu multivitamīni. Sevišķi tagad, rudens drēgno laikapstākļu sezonā, ikviens vēlas būt pasargāts no saslimšanas. Kā to sola reklāmas ar žilbinoša smaida jaunkundzēm, pēc treniņa laimīgiem muskuļotiem vīriešiem, inteliģentām omītēm un sārtvaidžiem bērneļiem, tie spēs mūs pasargāt no sirds slimībām, vēža, atmiņas zudumiem un vēl pulka kaitēm. Norij pāris krāsaino bumbiņu/tabletīšu/kapsulu, un par veselības problēmām vairs vari pat nedomāt. Vai tiešām?

Žurnāls „Annals of Internal Medicine” nācis klajā ar kādu pavisam mulsinošu paziņojumu: veiktie pētījumi liecina, ka multivitamīnu lietošana ir vienkārši naudas izniekošana.  „Visi apgalvo, ka multivitamīni uzlabo veselību, taču medicīniskās pārbaudes liecina, ka tam nav nekādu pierādījumu. Šie vitamīni nevar novērst ne mirstību, ne insultu vai sirdslēkmi,” atklāj Džona Hopkinsa Universitātes medicīnas un epidemioloģijas profesors Edgars Millers, kas ir arī viens no šī pētījuma autoriem.

Rakstā par šo pētījumu „Pietiek: neizniekojiet naudu par vitamīniem un piedevām” („Enough is Enough: Stop Wasting Money on Vitamin and Mineral Supplements”) ir aprakstīti trīs eksperimenti, kuros aplūkota multivitamīnu efektivitāte sirds slimību un vēža novēršanā, kā arī kognitīvās funkcijas uzlabošanā vīriešiem vecumā virs 65 gadiem. Pirmais eksperiments bija metanalīze ar 27 pētījumiem, kuros piedalījās vairāk nekā 450 000 dalībnieku. Tika noskaidrots, ka multivitamīniem nav nekādas būtiskas iedarbības, kas palīdzētu novērst sirds un asinsvadu slimības vai vēzi.

Turklāt multivitamīni nekādā veidā nepalīdzēja novērst mirstību. Neskatoties uz to, pētījumos tomēr tika apstiprināts, ka smēķētājiem, kas lieto tikai beta karotīna pārtikas piedevas, paaugstinājās risks saslimt ar plaušu vēzi.

Pētījuma autori neatrada arī nekādus būtiskus veselības uzlabojumus, ja multivitamīni tika lietoti, lai novērstu atkārtotu sirdslēkmi.

Otrajā pētījumā tika aplūkoti 1700 pacienti, kuriem ir bijusi sirdslēkme. Viņiem tika noteikts lietot trīs veidu multivitamīnus divas reizes dienā piecus gadus. Neskatoties uz to, ka 50% pacientu pārtrauca lietot zāles, pētījuma autori nespēja atrast nekādus būtiskus ieguvumus, ko būtu snieguši multivitamīni.

Pēdējā pētījumā tika novēroti vairāk nekā 6000 vīriešu, kas vecāki par 65 gadiem, kuri lietoja multivitamīnus 12 gadus. Šiem vīriešiem tika veiktas kognitīvās pārbaudes, kuru laikā netika atrastas nekādas izmaiņas.

Taču, kā piebilda Berklija Universitātes uztura un epidemioloģijas profesore Gledisa Bloka, kognitīvajās pārbaudēs piedalījās ārsti, kuriem nebija veselības problēmu. „Tie ir labi paēduši, veseli cilvēki, tāpēc pētījums varētu nebūt īpaši precīzs,” viņa piebilda.

Bloka daudz laika ir veltījusi C vitamīna ietekmes uz organismu izpētei, īpaši – uz slimību ārstēšanu.  Viņa norāda, ka vairākums cilvēku lieto nepilnvērtīgu uzturu. Profesore uzsver, ka vairākumam ļaužu ir neveselīgi ēšanas paradumi, kas nozīmē, ka viņi nesaņem organismam nepieciešamos vitamīnus.

„Jūs nevarat apgādāt organismu ar vitamīniem, ja pārtikā lietojat kolu vai picas,” stāsta Bloka. „Divas trešdaļas no mums ir aptaukojušies, ceturtdaļai cilvēku pāri 50 gadiem ir divas vai vairākas hroniskas kaites. Šādu nāciju diezin vai nosauksi par veselu.”

Bloka turpina: „Vienmēr ir neliels skaits cilvēku, kas tomēr saņem kādu daudzumu vitamīnu. Multivitamīni ir kā papildinājums mūsu sliktajiem ēšanas paradumiem.”

Natural Products Association viceprezidente Kara Velča piekrīt Blokai.

„Tas mūsdienās nav nekas neparasts, ka cilvēkiem nepietiek laika ievērot sabalansētu uzturu. Arī ja tāds tiek ievērots, organismam vitamīnu var nepietikt.”

Natural Products Association ir vislielākā tirdzniecības organizācija ASV, kas pārstāv dabisko produktu ražotāju nozari. Tajā ietilpst arī vitamīnu ražotāji. Vitamīnu industrija tikai ASV gadā nopelna apmēram 12 miljardus dolāru. Un vispopulārākie ir multivitamīni.

„Multivitamīni sniedz cilvēkiem trūkstošos vitamīnus,” stāsta Velča. „Tā brīnumnūjiņa visiem dzīves gadījumiem, kā tas aprakstīts pētījumā.”

Pētnieki gan nav pārliecināti, vai viņu atklājums mainīs cilvēku paradumu lietot multivitamīnus un pārtikas piedevas. Viņi uzsver, ka būtiska nozīme tomēr ir pareizam uzturam un sportam.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: CNN

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz