Latvijā ievērojami samazinājusies dzimstība

dzimstība

Šā gada pirmajos trijos mēnešos Latvijā piedzimuši teju par 7% mazāk bērnu nekā attiecīgajā laika posmā gadu iepriekš. Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Tendence dzimstības līknei virzīties uz leju vērojama jau iepriekš.

Šā gada pirmajā ceturksnī Latvijā piedzima 4 948 bērni. Tas ir par 365 jeb 6,9% mazāk, salīdzinot ar attiecīgu laika posmu 2016.gadā, informē lsm.lv.

CSP vēsta, ka “kopš 2011. gada dzimušo skaits Latvijā katru gadu nedaudz pieaug, taču 2016. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, izteikts pieaugums vairs nav vērojams.

Sākot no pagājušā gada vidus, var runāt nevis par dzimstības pieauguma apsīkumu, bet gan par ievērojamu kritumu, liecina CSP datu bāzē atrodamā informācija.

Dzimstības rādītāju izmaiņas laikā no 2016.gada jūlija līdz 2017.gada martam, salīdzinot ar atbilstošu laika posmu pirms gada, lielākoties bija ar “mīnus zīmi”. Tādi bija septiņos no deviņiem mēnešiem.

Savukārt, ja runā par “ziemu” – pērnā gada pēdējiem trim mēnešiem un pirmajiem trim šā gada mēnešiem –, 2017.gads kļuvis par neveiksmīgāko dzimstības rādītāju dinamikā pēdējos piecos gados. Pieci no sešiem mēnešiem bijuši ar mīnus zīmi, bet iepriekšējās četrās “ziemās” aina bijusi pretēja.

Lūzums dzimstības tendencē notika pagājušā gada jūlijā, kad dzima (nedzima) bērni, kas ieņemti (neieņemti) 2015.gada novembrī. Tad Saeima pieņēma nākamā gada budžetu, atceļot daļu iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par apgādājamajiem. Arī par laulātajiem, kas mājās audzina bērnu.

Jāatzīmē, ka sarūk arī reproduktīvā vecumā esošo iedzīvotāju skaits. Piecu gadu laikā – no 2011.gada līdz 2016.gadam – to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuru vecums pērnā gada sākumā bija 20-34 gadi, sarucis par 7,3%-8,7%.

Tas, visticamāk, skaidrojams ar emigrāciju, jo mirstība attiecīgā vecuma iedzīvotāju vidū bijusi zema.

Iedzīvotāju skaits Latvijā pagājušā gada laikā samazinājies par 16 000 cilvēkiem. Tāda tendence –samazināties iedzīvotāju skaitam vidēji par 1% gadā –  vērojama kopš deviņdesmito gadu sākuma. Laikā no 2000.gada līdz 2016.gadam iedzīvotāju skaits Latvijā ir sarucis par 17% jeb no 2,38 miljoniem līdz 1,97 miljoniem iedzīvotāju.

2017. gada 1. aprīlī provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā bija 1,946 miljoni, norāda CSP.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

 

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz