Klāras Cetkinas diena – 8.marts

8.marts

8.marts vācu komunistes Klāras Cetkinas, kura 1910.gadā ierosināja svinēt Starptautisko Sieviešu solidaritātes dienu, prātā nebija ne tulpes, ne konfekšu kastes.

Pirms vairāk nekā 100 gadiem šo dāmu interesēja vienīgi sieviešu pievēršana revolucionārai cīņai. Klāra Cetkinas mērķis bija cīņa par labāku pasauli, vienlīdzīgām sieviešu tiesībām, un šai pārliecībai viņa palika uzticīga līdz pat kapa malai.

Sociālistisko sieviešu kongresā 1910.gada 27.augustā pieņēma lēmumu atzīmēt Starptautisko Sieviešu dienu un Klāra Cetkina ierosināja, ka tas būs 8.marts.

Pasaulē, tajā skaitā Latvijā, 8. marts ir sieviešu diena, par Klāru Cetkinu atceras vien retais. Latvijas svinamo dienu kalendārā tā tika atjaunota 2007. gadā, bet sabiedrībā šie svētki aizvien vēl raisa strīdus, jo daudziem tie asociējas ar padomju laiku. Tomēr Sieviešu dienas pirmsākumi meklējami senā vēsturē. Tās sākotnējā nozīme bija pievērst uzmanību sieviešu tiesību jautājumiem un cīnīties pret sieviešu diskrimināciju, turklāt pirmo reizi Sieviešu dienu atzīmēja nevis Padomju Savienībā, bet gan Amerikā.

Sieviešu dienas pirmsākumi saistās ar 19.gadsimta beigām un 20.gadsimta sākumu – feminisma vilni Rietumeiropā un Ziemeļamerikā, kad sievietes pirmo reizi sāka uzstāt uz savām tiesībām – tiesībām vēlēt, iegādāties īpašumu, iegūt izglītību. Pirmo reizi Nacionālo sieviešu dienu svinēja ASV 1909. gadā, kad Amerikas Sociālistu partija atzīmēja gadu kopš Ņujorkas tekstilstrādnieču streika, kurā viņas izteica protestu pret neciešamajiem darba apstākļiem. Starptautiski sieviešu dienu sāka atzīmēt pēc Sieviešu sociālistu konferences Kopenhāgenā 1910. gadā. Sociālistiskās izcelsmes dēļ Sieviešu dienas ideju ar sajūsmu pārņēma Padomju Savienība.

Vēsturnieki gan atgādina, ka padomju laikā Sieviešu diena paradoksālā kārtā ieguva pavisam citu nozīmi – tika svinēta nevis dzimumu līdztiesība, bet sievietes tradicionālā loma ģimenē un popularizētas patriarhālās dzimumu lomas.

Kopš 1975. gada 8.marts kā diena cīņai par sieviešu tiesībām ir arī ANO kalendārā, un dzimumu līdztiesības jautājums joprojām nav zaudējis aktualitāti. Piemēram, jaunākie „Eurostat” dati liecina, ka sievietes Eiropas Savienībā saņem vidēji par 16% mazāku algu nekā vīrieši.

Lai nu kā tur būtu, sievietēm lutināšanas nekad nevar būt par daudz. Tāpēc – sirsnīgi sveicieni Sieviešu dienā, dāmas!

 

Un kā šo dienu atzīmēsiet jūs? Izsakieties komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

1 Komentārs on "Klāras Cetkinas diena – 8.marts"

avatar
Kārtot pēc:   jaunākie | vecākie | populārākie
freddy krueger
freddy krueger

Hm, wiki stāsta, ka Klāra pirmsākumos blakus nav stāvējusi… Pirmo reizi t.s.”sieviešu diena”, kā mēs to saprotam šodien, tikusi svinēta vēl pirms Klāras, ASV, tiesa, ar izcelsmes leģendām ir, kā ir… Eiropā puslīdz oficiāli sāka atzīmēt ar `12.gadu, kaut pirmo reizi tas noticis 1909.gadā.
Un tikai ar `21.gadu – padomijā…

wpDiscuz