8.marts – kā viss sākās

8.marts
Šodien tiek svinēta Starptautiskā sieviešu diena. Lai arī šo svētku saknes stiepjas cīņā par vienlīdzīgām tiesībām, mūsdienās tos svin dažādos veidos. Rietumos tiek cildinātas sievietes sabiedrībai nozīmīgos amatos un runāts par aktuālajiem sieviešu tiesību jautājumiem, postpadomju valstīs uzsvars tiek likts uz sieviešu apsveikšanu ar ziediem.
.
Starptautiskās sieviešu dienas iedīgļi meklējami 1908.gadā, kad Ņujorkā apmēram 15 000 sieviešu devās protesta demonstrācijā, pieprasot īsākas darba stundas, augstāku atalgojumu un balsstiesības. Gadu vēlāk Amerikas Sociālistu partija izziņoja pirmo Nacionālo Sieviešu dienu.

Kalendārā kā Latvijā svinamā diena 8.marts tika atjaunots 2007. gadā, bet sabiedrībā šie svētki aizvien vēl raisa strīdus, jo daudziem asociējas ar PSRS laiku. Tomēr Sieviešu dienas pirmsākumi meklējami senā vēsturē.

Sieviešu dienas pirmsākumi saistās ar 19.gadsimta beigām un 20.gadsimta sākumu – feminisma vilni Rietumeiropā un Ziemeļamerikā, kad sievietes pirmo reizi sāka aizstāvēt savas tiesības – balstiesībām vēlēšanās, tiesībām iegādāties īpašumu, iegūt izglītību.

Pirmo reizi Nacionālo sieviešu dienu svinēja ASV 1909. gadā, kad Amerikas Sociālistu partija atzīmēja gadu kopš Ņujorkas tekstilstrādnieču streika, kurā viņas izteica protestu pret neciešamajiem darba apstākļiem. Starptautiski sieviešu dienu sāka atzīmēt pēc Sieviešu sociālistu konferences Kopenhāgenā 1910. gadā. Sociālistiskās izcelsmes dēļ Sieviešu dienas ideju ar sajūsmu pārņēma Padomju Savienība.

Vēsturnieki gan atgādina, ka padomju laikā Sieviešu diena paradoksālā kārtā ieguva pavisam citu nozīmi – tika svinēta nevis dzimumu līdztiesība, bet sievietes tradicionālā loma ģimenē un popularizētas patriarhālās dzimumu lomas.

Kopš 1975. gada 8.marts ir arī ANO kalendārā kā diena cīņai par sieviešu tiesībām, un dzimumu līdztiesības jautājums joprojām nav zaudējis aktualitāti. Piemēram,  statistikas dati liecina, ka sievietes Eiropas Savienībā saņem vidēji par 16% mazāku algu nekā vīrieši.

Lai nu kā tur būtu, sievietēm lutināšanas nekad nevar būt par daudz. Tāpēc – sirsnīgi sveicieni Sieviešu dienā, dāmas!

 

Un kā šo dienu sviniet jūs? Izsakieties komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Мужик
Мужик

С праздничком дорогие товарищи женщины! Тюльпанчики получили и не забудьте нам поставить бутылочки и закусончики ;)