Kā nodzīt viņas pašapziņu zemāk par grīdas līsti jeb 7 frāzes, ar kurām manipulē sociopāti un narcisi

sociopāti

Vai jūs kādreiz esat iedomājusies, kāpēc pēc šķiršanās vēl gadiem ilgi šķita, ka neko nespējat, neprotat un vispār nekam nederat? Iespējams tāpēc, ka dzīvojot sievas godā, nepamanījāt – laulātais draugs ir narciss vai sociopāts. Nepamanījāt, ka skandāli, pazemošana un apziņa, ka visu darāt nepareizi, nevietā un stulbi ir nevis tāpēc, ka patiešām esat nepraša vai nevīža, bet tāpēc, ka esat kļuvusi par upuri manipulatoram?

Ļaujiet paskaidrot, un jūs sapratīsit, ka ar jums viss bija un arī tagad ir kārtībā.

Pirmkārt, visi sociopāti ir narcisi, taču ne visi narcisi – sociopāti. Kaut gan šie divi personības tipi ir līdzīgi, viņu vārdu un rīcības motīvi atšķiras.

Sociopāts vēlas kontrolēt katru mūsu soli, kamēr narciss grib, lai tikai viņam vienīgajam būtu veltīta visa mūsu uzmanība un laiks. Tomēr abi tipi – gan sociopāti, gan narcisi – ja vēlas panākt savu, lieto vienas un tās pašas frāzes.

Lūk, septiņas frāzes, no kurām jūkam prātā.  

 

1. Es ienīstu drāmas

Viņi bez mitas atkārto, ka vairāk par visu pasaulē viņiem riebjas drāmas. Taču drīz vien jums taps skaidrs, ka tieši viņš ir tas, kura dzīve – viena vienīga drāma. Sākumā viņi jūs idealizē un jūsmo par jūsu ideālo bezrūpīgo dabu. Bet neaizmirstiet: viņi ir patoloģiski meļi, sērijveida krāpnieki un mūžīgie cietēji.

Drīz vien šīs viņu īpašības sāk izpausties tā, ka jūs apjūkat. Bet tiklīdz jūs atļaujaties kaut ko bilst par savām bažām vai paust kaut mazāko neapmierinātību, viņi nekavējoties paziņo, ka ienīst drāmu. Un jūs jūtaties vainīga, jo uzdrošinājāties kaut ko bilst par viņu briesmīgo uzvedību. Viņi jums visu laiku liek justies tā, it kā visu dramatizēt būtu jūsu dzīves mērķis.

 

2. Tu esi…

…pabeidziet teikumu ar īsto vārdu: traka, jukusi, vienkārši greizsirdīga, dusmīga, akla, jo neredzi, kā ir patiesībā… un tā tālāk, atkarībā no situācijas.

Parasti epiteti kā no pārpilnības raga sāk birt brīžos, kad attiecībās ir iestājusies krīze. Attiecību sākumā viņi jums piedziedāja pilnas ausis par to, cik traki, nenormāli, aizdomīgi un ātri apvainojas kolēģi, draugi vai vēl joprojām viņos iemīlējušās ir bijušās mīļākās. Bet vēlāk jūs redzat, ka viņi ar tiem pašiem nozākātajiem cilvēkiem turpina uzturēt attiecības, manipulēt ar viņiem, izmantot un sēt haosu viņu dzīvē.

Bet tad viņi arī jūs piepulcina tam pašam „nenormālo baram”, raisot jūsos ievainojamības un neaizsargātības sajūtu un nodzenot jūsu pašvērtību zemāk par grīdas līsti. Pazemojot jūs, viņi attaisno savu destruktīvo uzvedību.

 

3. Tu visu pārāk ņem pie sirds…

Kādreiz viņi jūs dienām un naktīm apbēra ar glaimiem un komplimentiem, taču tagad izliekas jūs neredzam, ignorē un gaida, kā jūs reaģēsiet uz to.

Kad nu beidzot jūsu vadzis lūzt, viņi tūlīt pat sāk pārmest jums, ka jūs visu pārlieku ņemat pie sirds – esat pārāk jūtīga un piesienaties sīkumiem. Viņi neskoposies ar apvainojumiem, pazemos un kritizēs jūs (reizēm tas izklausās kā ķircināšanās vai jokošana), pārkāpjot robežas, līdz jūsu mērs būs pilns.

Tad viņi izmantos jūsu reakciju kā pierādījumu tam, ka neesat normāla. Vien nieka pāris nedēļu laikā viņi spēj bezrūpīgu cilvēku pārvērst iebiedētā, par sevi nepārliecinātā, raižu un šaubu māktā nervu kamolā.

 

4. Tu visu saproti nepareizi

Ir reizes, kad mēs visi mēdzam pārprast otru cilvēku. Toties narcisi un sociopāti apzināti saka tādas lietas, kas mūs aizskar. Bet, kad mēs reaģējam, viņi pavērš to pret mums un pārmet, ka visu saprotam nepareizi. Bieži vien viņi vispār mēdz atteikties no saviem vārdiem, sak’ – es neko tādu neesmu teicis, tu visu izgudro.

To dēvē par gaslightingu — nekaunīgi apgalvo vai dara kaut ko, bet pēc tam pārmet jums, ka visu esat nepareizi sapratusi (vai vispār noliedz, ka kaut kas tāds ir bijis). Patiesībā jūs visu sapratāt pilnīgi pareizi. Viņi vienkārši grib, lai jūs sāktu apšaubīt savu veselo saprātu.

 

5. Tu nespēsi dzīvot bez manis

Uz to cer visi narcisi un sociopāti. Ar manipulatīvajām frāzēm un darbībām viņi iedveš pārliecību, ka bez viņiem jūs aiziesit postā.

Bet tas nav tāpēc, ka viņi vēlētos būt kopā ar jums harmoniskās attiecībās. Viņi grib kontrolēt jūsu dzīvi. Un iedvešot, ka jums „visi nav mājās”, viņi kāroto iegūst. Neļaujiet tam notikt. Jūsu dzīve bez viņiem būs brīnišķīga!

 

6. Tu tik slimīgi reaģē uz visādiem sīkumiem

Manipulatori bieži mēdz pārmest, ka jūs pārāk saasināti uztverat viņu prasības.  Pēc tam viņi cenšas notīt makšķeres, it kā viņi vispār nekad neko no jums nebūtu vēlējušies.

Visticamāk viņi paši slimīgi reaģēs uz to, ja atteiksities izpildīt viņu prasības. Nepadodieties — viņi vienkārši mēģina piespiest jūs rīkoties tā, kā to vēlas viņi.

 

7. Tu esi jukusi!

Ja manipulatoram pietiek nekaunības nosaukt jūs par jukušu pēc tam, kad esat viņam kaut ko atteikusi, neizliecieties to nedzirdam. Neļaujiet ievilkt sevi šajā spēlītē, lai kādi būtu viņa argumenti.

Ja jūsu „aizbraukušais jumts” ir reakcija uz viņa prasībām, tātad – tam ir iemesls. Jūs neesat jukusi, jūsu prāts ir vesels un domas skaidras. Ja kāds te ir jucis, tad tas ir viņš.

Piebildīsim, ka viss iepriekš rakstītais attiecas arī uz ar narcisa sindromu apsēstām sievietēm vai sociopātēm.

 

Vai pazīstama situācija? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Avoti: Daily Vibes  un Higher Perspective

 

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz