Kā atmūķēt aizsalušu auto slēdzeni

auto

Gadu gaitā esam pieraduši pie siltām ziemām, tāpēc sals dažkārt pārsteidz mūs nesagatavotus. Pirms pukstēt par dienestiem, kas nav gatavi ielu tīrīšanai, der pārbaudīt, vai mēs, šoferīši, paši esam gatavi ziemas sezonai, lai no rīta nav jādanco apkārt mašīnai, pūloties to atvērt vai iedarbināt.

Profilakse ir ērtāka

Lai pēc straujas gaisa temperatūras krišanās neaizsaltu automašīnas durvis, slēdzenes vai logi, tos ieteicams savlaicīgi (kad laika prognoze brīdina, ka plusus nomainīs mīnusi, turklāt spēcīgi) apstrādāt ar mitrumu atgrūdošiem līdzekļiem.

Lai neaizsaltu logi un durvis, to gumijas jānoslauka sausas un jāapstrādā ar silikonu saturošu līdzekli. Tas neļaus gumijām piesalt pie automašīnas karkasa.

Pieejami līdzekļi:
* zīmuļa veidā (līdzīgi kā līmes zīmulis) – samērā neliels iepakojums, viela klājas visai neviemērīgi;

* aerosoli – labs tilpums, bet strūkla nav koncentrēta, tā nonāk arī uz sēdekļa, paneļa u.c., kur tas nav nepieciešams;

* flakoni ar šķidrumu – līdzīgi kā apavu kopšanas līdzeklis ar sūkli galā; uzspiežot uz tūbiņas, sūklis samitrinās; praksē darbojas vislabāk.

Savukārt slēdzeņu un durvju eņģu aizsardzībai ir pieejams speciāls daudzfunkcionāls eļļojošs līdzeklis. Izolējošs aerosols uz silikona bāzes nopērkams arī elektrības vadu un kontaktu aizsardzībai (ja problēma ar mitrumu manīta jau iepriekš).

Visu auto ķīmiju var iegādāties lielveikalu auto preču nodaļā vai benzīntankos. Izmaksas no pāris līdz aptuveni sešiem eiro atkarībā no tilpuma, līdzekļa veida un ražotājfirmas.

Automašīnu bieži nevar atslēgt arī tie īpašnieki, kas ikdienā izmanto signalizācijas pulti. Iemesls – nosēdies akumulators. Tāpēc nebūs lieki atgādināt, ka pirms ziemas sezonas ieteicams pārbaudīt akumulatora stāvokli, bet pirms automašīnas novietošanas ilgākai stāvēšanai izslēgt apsildes ventilāciju, radio un citas ierīces, kas rada papildu slodzi akumulatoram.

Ko darīt, ja sals tomēr pārsteidzis?

1. Nav iespējams atslēgt automašīnu
Ja pults automašīnu neatslēdz, mēģinām ar atslēgu. Ja atslēga slēdzenē negriežas, tas nozīmē, ka tajā iekļuvušais mitrums sasalis, izveidojies ledus, kas neļauj atslēgu kustināt. Izmēģinām visas automašīnas durvis, ko iespējams atslēgt ar atslēgu (arī bagāžnieku), iespējams, kādas no tām tomēr nav aizsalušas, un tā ir iespēja iekļūt automašīnā, to iedarbināt un atkausēt pārējās durvis. Ja tomēr aizsalušas visas durvis, pirmā iespēja – sasildīt pašu atslēgu. Var izmantot sērkociņus, šķiltavas. Sildām aptuveni 30 sekundes un mēģinām atslēgu vēlreiz ievietot slēdzenē un pagriezt.

Nekādā gadījumā nepielietojam spēku, jo iznākums var būt vēl sliktāks – tā var sabojāt atslēgu vai tās plastmasas ietvaru. Ja atslēga joprojām negriežas, mēģinām to sildīt vēl. Kad atslēga karsta, atkārtoti ievietojam slēdzenē un mēģinām pagriezt. Pie vieglākas aizsalšanas šim paņēmienam vajadzētu palīdzēt.

Efektīgs līdzeklis aizsalušu durvju atvēršanai ir speciāls ķīmisks līdzeklis, kas tā arī saucas – eļļa vai aerosols aizsalušu slēdzeņu atvēršanai, ko ar speciāla salmiņa palīdzību iepūš vai iespiež slēdzenē. Diemžēl tas tradicionāli pieejams diezgan lielā (50-150 ml) iepakojumā, ko nav visai ērti nēsāt līdzi. Bet ko dod, ja atslēga aizsalusi, bet līdzeklis kārtīgi novietots aizslēgtās automašīnas paneļa kabatiņā?? Vislabākais risinājums – neliels flakoniņš (15–18 ml), ko var paņemt līdzi, ieliekot kabatā.

Ja mašīna atrodas pie mājām, iespējams izmantot fēnu, lai sildītu gan atslēgu, gan slēdzeni. Vēl var izmantot plastmasas pudeli, kurā ieliets karsts ūdens, bet nekādā ziņā ūdeni nevajag liet uz slēdzenes – verdošais ūdens gan var atkausēt slēdzeni, bet tajā ietikušais ūdens pēc laika atkal sasals, un problēmas būs vēl lielākas.

2. Automašīna ir atslēgta, bet nav iespējams atvērt durvis
Ja durvis atslēgtas, bet tomēr neveras vaļā, pie vainas ir gumijas, kas piesalušas pie auto karkasa. Atkal izmēģinām visas durvis, iespējams, ka kādas no tām var atvērt. Ja ne, strauja durvju raušana uz savu pusi ir biežākā autovadītāju kļūda, jo šādā veidā var sabojāt gan durvju rokturi, gan gumijas. Pareizāk ir nevis raut durvis uz savu pusi, bet stingri spiest pretējā virzienā, jo šādi durvju gumija tiek deformēta, tā var padoties spiedienam, un durvis atvērsies.

3. Aizsaluši logi
Ja aizsaluši logi, to atvēršana ziemas laikā nav tik aktuāla kā durvju, tomēr arī logi var sagādāt raizes, īpaši, ja logi veras elektroniski, un logs atvēries tikai daļēji, bet to vairs nevar aizvērt. Šajā gadījumā vispareizāk ieslēgt spēcīgu siltuma ventilāciju un nebraucot nogaidīt, kamēr sistēma atsils. Nevajag spaidīt logu atvēršanas pogu, tas nedos nekādus rezultātus – tā tikai var sabojāt logu pacelšanas mehānismu un to darbinošo motoru.

 

Jums ir kāds cits paņēmiens? Aprakstiet to komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: praktiski.lv

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar