Elektroniskās cigaretes – tikpat kaitīgas, cik ierastie smēķi

cigarete

Arvien vairāk cilvēku ierastās cigaretes aizstājuši ar elektroniskajām ierīcēm, neapzinoties, kāda ir to ietekme uz veselību.

Tabakas karsēšanas sistēma iqos, ko reklamē kā elektronisku tabakas produktu, kas neveido dūmus un pelnus. Burtu atšifrējums – I quit ordinary smoking (no angļu val. – “es atmetu tradicionālo smēķēšanu”). Nav veikti pētījumi, kas pierādītu, ka šis ir mazāk kaitīgs smēķēšanas veids vai ierīce, kas neradītu atkarību.

Lielāks māns ir elektroniskās cigaretes, kas tiek pozicionētas kā aizstājējs parastajām cigaretēm un vieglākais veids, kā atmest smēķēšanu.

Atšķirībā no parastajām elektroniskajās cigaretēs ir šķidrais nikotīns, dūmu vietā tiek ieelpoti tvaiki. Arī šīs elektroniskās ierīces ražo tabakas uzņēmumi, kuru interesēs nevar būt samazināt patērētāju skaitu.

 

Rosina vīrusa infekcijas

Mediķi uzsver trīs galvenās problēmas: atkarību, nikotīna ietekmi uz organismu un dūmu izraisītās veselības problēmas.

Nikotīns rada atkarību, ļoti stipru. Smēķēšanas izraisītas veselības problēmas nerodas uzreiz, un, pirms ārsts par tām paziņo vai organisms liek just, cilvēks daudz nedomā par to, kas notiek viņa plaušās.

Otrs lielākais kaitnieks smēķētājam ir nikotīns – tas ietekmē gan svaru un nervu sistēmu, gan ādu un sirds asinsvadus.

Trešais ļaunums no smēķēšanas ir kairinošo vielu ietekme uz elpceļiem – gļotādu nepārtraukti kairinot, šajā gadījumā vienalga, ar ko – dūmiem vai tvaiku, tiek veicināta tās sabiezēšana.

Lielajos elpceļos, kuru diametrs ir, piemēram, trīs centimetri, tas nav tik kaitīgi kā mazākajos, kuri ir tik šauri, ka gāzu apmaiņa tajos notiek minimāli. Ja šie elpceļi uzbriest vai tiek aizsprostoti, gāzu apmaiņa nenotiek, rodas skābekļa deficīts, ko miera stāvoklī cilvēks sākumā nejūt, bet pie mazākās fiziskās slodzes sākas smaga elpošana. Turklāt jebkurš smēķētājs regulāri klepo un atkrēpojas.

Nepatīkamā klepošana un krēpošanās ar laiku pieaug. Vēlāk bronhi sāk izdalīt šķidrumu, ar kuru krēpas savākt, un tas krēpu daudzumu palielina.

Bronhi nemitīgi ir mitri, īpaši veipošanas jeb tvaika ieelpošanas gadījumā. Mitrā vidē ātrāk veidojas infekcijas. Cilvēks ar laiku kļūst mazāk aktīvs, nav vairs tik darbspējīgs, biežāk slimo, jo imunitāte ir novājināta. “Tāda veselīga smēķēšana neeksistē,” brīdina ārsti.

 

Cigaretes tvaiks nav ūdens tvaiks

Veipojot organismā nenonāk tik daudz mikrodaļiņu kā ieelpojot dūmus, bet medicīniskais kaitējums ir tāds pats. Elektronisko cigarešu tvaikā viena no vielām ir etilēnglikols, kas pilnīgi noteikti ir veselībai kaitīgs.

Ir naivi domāt, ka veipošana nav kaitīga veselībai. Vēl viena viela – propilēnglikols – ir atbildīga par tvaika rašanos elektroniskajās cigaretēs, līdz ar to ir neatņemama šā produkta sastāvdaļa, tās iekšķīga lietošana ir toksiska un atstāj sekas uz aknām un nierēm.

Elektronisko cigarešu tvaiks nav tīra ūdens garaiņi – tas ir ķīmisku vielu un procesu veidots tvaiks, kura pilnīgo ietekmi uz elpceļiem vēl neapzināmies.

Parastajās cigaretēs ir daudz kaitīgu vielu, elektroniskajās – ne mazāk. Tās negatīvi iedarbojas uz sirds asinsvadu sistēmu, galvas smadzenēm, ir varbūtējs vēža izraisītājs. Smēķēšanai – jebkurai – nav nevienas pozitīvas īpašības, brīdina mediķi.

Salīdzinot ar alkoholu, kas mazās devās dažkārt mēdz sniegt pozitīvu efektu, cigaretes nespēj cilvēkam dot nekādu labumu nevienā situācijā.

 

Kā heroīns

Nikotīna atkarību pasaulē pielīdzina heroīna atkarībai, jo tā ir ļoti spēcīga un ar to ir grūti cīnīties, ja vien nav nopietnas motivācijas.

Lietojot tabaku, cilvēkam nerodas uzvedības izmaiņas kā alkohola vai narkotiku lietotājiem, bet iedarbība ir ilgstoša. Tas ir viens no iemesliem, kas smēķētājiem traucē saprast, kā veselība tiek bojāta.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: veselam.la.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Wrong
Wrong

Saļurkāts teksts, bez zinātniskā pamatojuma, vairāk tendenciozs, lai tikai visi pīpētu cigaretes. Vai tik nav ieinteresētība.

Žeoklentijs
Žeoklentijs

Turklāt, mūsdienās izolēta nikotīna uzņemšana tīrā veidā tiek praktizēta un atzīta par nootroopisku – tādu, kas uzlabo kopējo stāvokli, koncentrēšanos un veiktspēju. To praktizē sportisti un cilvēki ar lielām fiziskām un mentālām slodzēm. Parasti nikotīna uzņemšana tiek realizēta ar to saturošiem plāksteriem vai kožļājamām gumijām. Tvaicēšana ir tikai vēl viena, mazāk kaitīga alternatīva.

Žeoklentijs
Žeoklentijs

Veipošanā/tvaicēšanā etilēnglikols (divvietīgais spirts) netiek izmantots vispār, bet pārtikas glicerīnu jeb probilēnglikolu – lieto ļoti daudz. Pat vairāk nekā konditorijā un pārtikā.

Žeoklentijs
Žeoklentijs

Industriāli ražotā tabaka vismazākajā mērā sastāv no nikotīna. Nikotīns ir tikai aisberga redzamā daļa, grēkāzis, kura ēnā slēpjas pārējie 1000+ kancerogēnie un toksiskie savienojumi. Tā ir lielākā problēma. Atkarību no smēķēšanas un kaitējumu veselībai izraisa tieši tas reibinošais ķīmijas kokteilis. Gadījumā ar elektroniskajām cigaretēm, tiek uzņemts izolēts nikotīns dozētā veidā.

HPK
HPK

Tevi arī ir savervējuši tabakas kompānijas?

Gintchlv
Gintchlv

Viss ir slikti…