Černobiļas spoku pilsēta: kā tur izskatās šodien

Austriešu fotogrāfs Rolands Verants publicējis fotogrāfijas, kas uzņemtas pamestajā Černobiļā Ukrainā, kur 1986.gada aprīlī notika kodolreaktora avārija. Tā tiek uzskatīta par vēsturē lielāko kodolkatastrofu un ir viena no divām, kura novērtēta ar 7. līmeni pēc Starptautiskās kodolnegadījumu skalas (otra — Fukušimas I AES avārija)

35 gadus vecais fotomākslinieks iemūžinājis tukšās ēkas, slimnīcas un dzīvojamos namus pilsētā, kurā kādreiz dzīvoja 12,5 tūkstoši cilvēku. Pēc avārijas vairāk nekā 115 000 cilvēku tika evakuēti no 30 kilometru lielās bīstamās zonas. Cilvēki pameta visu savu iedzīvi un steigšus atstāja mājas, paņemot sev līdz tikai pašu nepieciešamāko.

Kā stāsta fotogrāfs, Černobiļas spoku pilsēta viņa maršruta  galamērķis pirmoreiz bija pirms pieciem gadiem, un kopš tā laika Verants šeit ir bijis jau septiņas reizes.

Lai gan pagājušas gandrīz trīs desmitgades kopš sprādziena Černobiļas atomelektrostacijā (AES), kas neatgriezeniski mainīja tūkstošiem cilvēku dzīves, upuru skaits joprojām turpina pieaugt.

Sprādziena rezultātā, kas notika Černobiļas AES 4. energoblokā, radās radioaktīvs mākonis, kas izplatīja radioaktīvo piesārņojumu daudzu valstu teritorijās. Tas tika fiksēts ne tikai Eiropas ziemeļu un dienvidu daļā, bet arī Kanādā, Japānā un ASV. Tas bija pirmais radioaktīvā piesārņojuma avots. Radiācija izplatījās arī caur dzīvniekiem, kuri izbēga no Černobiļas zonas. Kā arī, ņemot vērā Padomju Savienībā tolaik valdošo deficītu, daļa no sadzīves mantām, kuras tika savāktas no dzīvojamām mājām apglabāšanai „mogiļņikos” jeb kapsētās, tika slepeni izvestas no zonas un pārdotas. Tā kā radioaktīvais piesārņojums ietekmēja arī lielu daudzumu lauksaimniecībā izmantojamās zemes, tad pat mūsdienās dzimušajiem bērniem, kuri uzaug to tuvumā, ir nopietnas veselības problēmas, jo viņi uzturā lieto piesārņot.

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar