Būtiskākās izmaiņas, kas ietekmēs ikvienas mājsaimniecības finanses 2016.gadā

mājsaimniecību finanses

Svarīgākās izmaiņas, kas ietekmēs ikvienas mājsaimniecības finanses 2016.gadā:

Minimālās algas palielināšana

Minimālā alga tiek palielināta par 10 EUR – no 360 EUR līdz 370 EUR.

Minimālās algas izmaiņas varētu ietekmēt vairāk nekā 20% tautsaimniecībā nodarbināto personu.

 

Atvieglojuma par apgādībā esošu personu palielinājums

Atvieglojums tiek palielināts par 10 EUR – no 165 EUR līdz 175 EUR, kas nozīmē papildus 2.3 EUR mēnesī. Bet tiek samazināts personu loks, uz ko attieksies atvieglojums – turpmāk tas vairs netiks piemērots par darba ņēmēja nestrādājošu laulāto un vecākiem.

Algu palielinājums valsts sektorā strādājošajiem

Algas pieaugs policistiem, ugunsdzēsējiem, ieslodzījumu vietu darbiniekiem, mediķiem, NVA, VSAA, Tiesībsarga biroja, Valsts kontroles un Valsts probācijas dienesta darbiniekiem, Valdības locekļiem un atsevišķiem amatiem Saeimā, pedagogiem (no 1. septembra).

Diferencētā neapliekamā minimuma ieviešana

Strādājošajiem, kuru darba alga ir mazāka nekā 1000 EUR, 2016.gadā atkarībā no viņu algas lieluma pienāksies paaugstināts neapliekamais minimums. Strādājošie nodokļu starpību starp piemēroto neapliekamo minimumu (75 EUR mēnesī) un savai algai noteikto diferencēto gada neapliekamo minimumu, varēs atgūt 2017. gadā, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju par 2016.gadu.

Solidaritātes nodoklis

Attieksies uz darba algām, kas pārsniedz 48600 EUR gadā. Algas daļai, kas pārsniedz 48600 EUR, no 2016.gada 1.janvāra tiks piemērots 34.09% liels nodoklis. Solidaritātes nodoklis varētu attiekties uz 4 700 darba ņēmēju.

Iedzīvotāju ienākumu nodokļu atmaksa par bērnu interešu izglītību

Sākot ar 2016.gadu, attaisnotajos iedzīvotāju ienākuma nodokļa izdevumos varēs iekļaut bērnu interešu izglītību. Nodokļu pārmaksu 23% apmērā varēs atgūt 2017.gadā, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju par 2016.gadu.

 

2010.gadā piešķirto pensiju pārrēķins

2016.gadā pārrēķinās pensijas, kuras piešķirtas 2010.gadā. Pārrēķinot pensijas, tās palielināsies cilvēkiem, kuri pensijas sāka saņemt ekonomiskās krīzes laikā, piemērojot negatīvu kapitāla indeksu.

 

Dabasgāzes tarifu kritums

Ar 2016. gada 1. janvāri dabasgāzes cena samazināsies par 2% plīts lietotājiem (aptuveni 380 tūkstošiem mājsaimniecību) un 4% gāzes apkures lietotājiem (vairāk nekā 50 tūkstošiem mājsaimniecību). Ņemot vērā, ka dabasgāzes cena piesaistīta iepriekšējo 9 mēnešu mazuta un dīzeļdegvielas kotācijai, pašreizējās zemās naftas cenas ļauj prognozēt, ka dabasgāzes tarifu samazinājums gaidāms arī 2016. gada otrajā pusgadā.

Elektroenerģijas cenu samazinājums

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām 2016. gadā nedaudz saruks – samazinājums atkarīgs no izvēlētā tarifu plāna, vidēji tas varētu būt par 2-4%.

 

Akcīzes nodokļa pieaugums degvielai

No 2016. gada 1. janvāra tiek palielinātas akcīzes nodokļa likmes degvielai, kas varētu sadārdzināt benzīnu par 0.03 EUR/litrā, savukārt dīzeļdegvielu – par 0.01 EUR/litrā. Pozitīvā ziņa – tiek prognozēts, ka arī 2016. gada sākumā naftas cenas saglabāsies zemas.

Pievienotās vērtības nodoklis dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumiem

Ar 2016. gada 1. jūliju dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumiem tiks piemērota 21% PVN likme (šobrīd 0%), kas nozīmē apsaimniekošanas maksas palielināšanos.

Ūdensapgādes un kanalizācijas tarifu, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas pieaugums

2016. gadā maksa par ūdens piegādi un kanalizāciju palielināsies vairākās pilsētās un novados (Alūksnē, Salacgrīvas novadā, Kandavā un Kandavas novadā u.c.). Tāpat vairākās Latvijas pilsētās un novados 2016. gadā pieaugs sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifi.

 

Izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa maksājumos

Rīgā no 2016. gada samazināsies nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājums ģimenēm ar bērniem, bet palielināsies īpašumiem, kuros neviens nav deklarēts un zemes īpašniekiem, piemērojot tiem 1.5% likmi.

 

Akcīzes nodokļa pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem

No 2016. gada marta tiks palielināts akcīzes nodoklis alkoholiskajiem dzērieniem, bet no 2016. gada janvāra akcīzes nodoklis būs lielāks smēķējamai tabakai un tabakas lapām, kā arī tiks piemērots elektroniskajās cigaretēs izmantojamajiem šķidrumiem.

 

Auto tehniskā apskate – dārgāka

Vairāk nekā pusmiljonam transportlīdzekļu īpašnieku nākamgad būs mazliet dārgāka auto tehniskā apskate. Cenas par auto tehnisko apskati palielināsies par 3.61 EUR, veicot pamata apskati, un 1.98 EUR atkārtotas apskates gadījumā.

 

Izsaki savu viedokli komentāros un seko mums Facebook un Twitter!

Jūs varētu interesēt

Populārākie raksti

Lasītāju viedokļi

Ierakstiet pirmo komentāru!

avatar
wpDiscuz