Amerikāņu studentam piespriež 15 gadus katorgā par norautu plakātu

katorgā

Amerikāņu studentam Otto Frederikam Vormbīram (Otto Warmbier)  Ziemeļkorejas Augstākā tiesa par norautu plakātu piespriedusi 15 gadus katorgā, apsūdzot viņu mēģinājumā „iedragāt korejiešu tautas vienotību”.

Amerikāņu students 25.decembrī Ziemeļkorejā ieradās tūristu grupas sastāvā no Pekinas. Kā noskaidrojās izmeklēšanā, naktī uz 1.janvāri viņš ielavījies ārzemju tūristiem paredzētajā viesnīcas „Jangakto” telpā un norāvis no sienas korejiešu politiska rakstura plakātu.

Tajā pašā mēnesī amerikāņu jaunietis tika aizturēts. “Vormbīrs, ASV valdības mudināts, ieradās Korejas Tautas Demokrātiskajā Republikā izliekoties par tūristu, lai veiktu pret republiku kaitnieciskas darbības, ar mērķi pamatos iedragāt Korejas vienotību, taču tika atmaskots un pret viņu ir uzsākta izmeklēšana”, toreiz ziņoja Ziemeļkorejas masu mediji.

Amerikānis tiesā pilnībā atzina savu vainu, vēl februāra nogalē plašsaziņas līdzekļos parādījās video, kurā viņš stāsta par nodarīto un piebilst, ka „izdarījis pašu šausmīgāko kļūdu dzīvē”. Jaunietis turklāt norāda, ka šo noziegumu pastrādājis Apvienotās metodistu baznīcas uzdevumā, Phenjanā raudot lūdza viņu atbrīvot.

Saskaņā ar Ziemeļkorejas valsts mediju ziņām Vormbīrs sacīja, ka nozagt plakātu viņam uzdevusi kāda metodistu baznīcas locekle Ohaio štata Vaiomingas pilsētā, kas gribējusi to «kā trofeju».

Plakāta tīkotāja, kas ir Vormbīra drauga māte, apsolījusi viņam lietotu automobili 10 tūkstošu ASV dolāru vērtībā, ja zādzība izdotos, un solījusi samaksāt 200 tūkstošus dolāru Vormbīra ģimenei, ja viņš tiktu apcietināts, ziņoja Ziemeļkorejas mediji.

Bargais tiesas spriedums „visticamāk pastiprinās saspīlējumu attiecībās ar Vašingtonu”, raksta The Guardian. Izdevums norāda, ka 21 gadu veco Virdžīnijas universitātes ekonomikas students tiek vainots „smagā noziegumā – viņš centies nozagt propagandas plakātu no viesnīcas administratīvajām telpām”, drīz vien pēc tam, kad tika noteiktas bargākas sankcijas pret KTDR kā reakcija par nesenajiem kodolizmēģinājumiem un raķetes palaišanu.

Šis nav pirmais ASV pilsoņu aizturēšanas gadījums Ziemeļkorejā. Plašāko rezonansi pasaulē izraisīja divu amerikāņu žurnālistu Loras Līnas un Junas Lī aizturēšana 2009.gadā. Viņas tika arestētas uz Ziemeļkorejas un Ķīnas robežas brīdī, kad uzņēma televīzijas filmu par KTDR bēgļiem. Par iemeslu sieviešu aizturēšanai, bet vēlāk arī tiesāšanai bija nofilmētais materiāls, kuru atzina par vērstu pret naidīgu. Tiesa žurnālistēm piesprieda 12 gadus darba nometnē. Vēlāk tomēr ASV izdevās panākt viņu atbrīvošanu.

Arī pērn KTDR tika arestēts dienvidkorejiešu students no Ņujorkas universitātes Ču Vons Muns, kuram inkriminēja nelegālu robežas ar Ķīnu šķērsošanu. Pāris mēnešus pēc tam jaunietis tika izdots Dienvidkorejai.

Pagājušā gada decembrī mūža ieslodzījums tika piespriests arī garīdzniekam no Kanādas Limam Henam Sū.

Trešdien ASV aicināja Ziemeļkoreju apžēlot amerikāņu studentu, kuram tā piespriedusi 15 gadus spaidu darbos par propagandas plakāta noņemšanu.

 

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

 Avots: The Guardian

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
KP karaliene
KP karaliene

Pilnīgi pareizi darīja…tad zinās, kā braukāt pa pasauli un gānītie