6 pazīmes, kas atšķir normālu personību no atkarīgas

atkarības

Tikko sabiedrību pāršalkušas satraucošas ziņas: savulaik populārā žurnāliste Baiba Strautmane pieķerta daudz laika pavadām pie spēļu automātiem, parlamenta deputāts Artuss Kaimiņš filmē katru savu soli un visu sev apkārt pamatīgā skurbulīVai ir pamats bažām, ka viņi stieg atkarības purvā?

Neatkarīgi no profesijas, tautības un dzimuma, ir konkrēti kritēriji, kas raksturo atkarīgu personību, salīdzinot ar normālu, žurnālam Ieva skaidro psihoterapeite un atkarību speciāliste Ināra Vārpa.

Lūk, sešas pazīmes, kas raksturo normālas personības raksturu un uzvedību un problemātiskas personas – ar noslieci uz atkarībām – izturēšanos. 

 

  1. Perspektīvā domāšana, cēloņu un seku sakarība

Normāls cilvēks domā – kas būs rīt, ja es darīšu to un to. Savukārt atkarīga personība dzīvo šeit un tagad – gribu tagad spēlēt, spēlēju, gribu dzert, dzeru un nedomāju, kas būs rīt. „Šis cilvēks kā bērns seko instinktiem un gribai un neredz rītdienu,” skaidro Vārpa.

 

  1. Jūtu stabilitāte

Normālai personībai ir visas tās pašas emocijas, kas radošiem cilvēkiem. Viņš arī priecājas, dusmojas, apvainojas, bēdājas, kaunas, bet viņš ir jūtu stabils – ar šīm jūtām tiek galā. Savukārt cilvēkam, kam ir problemātisks raksturs un kas ir atkarīga personība, ir jūtu afekti. Milzu dusmas, kad viņš var visu laist pa gaisu. Aizvainojums, kura dēļ viņš trīs dienas ne ar vienu nerunā. Depresīvs stāvoklis – viņš grimst skumjās. Bet drīz pēc tam – maniakāls stāvoklis, kad cilvēks ir priecīgs. Tie var būt uzkrāti un aizturēti jūtu efekti. Piemēram, bērnībā mani pameta vecāki: ielika bērnunamā vai uz nedēļu atstāja bērnudārzā, un es nekad to neesmu izsērojis vai izdusmojies un esmu pilns ar šīm emocijām. Kad iedzeru/ spēlēju/ lietoju narkotikas, es no šīm jūtām uz laiku dziedinos.

 

  1. Spēja parūpēties par sevi

Briedumu sasniedzis cilvēks ir spējīgs parūpēties par sevi gan fiziskā, gan emocionālā, gan intelektuālā, gan arī sociālā līmenī. Juridiski viņš neļaus sevi apmuļķot, izmantot, nesamaksāt naudu un arī seksuāli būs sevi cienošs, pašapzinīgs. Turpretī atkarīga personība ir atkarīga no citu rūpēm. „Viņam sāp zobs, bet viņš pats nespēj aiziet pie zobārsta, viņam vajag kādu, kas aizved. Viņš mūžam neizguļas, pārstrādājas, aizmirst paēst, viņam nekad nav naudas. Viņš ir kā mazs bērns, tāpēc nemitīgi iekuļas dažādās problēmās. Tad viņu žēlo, viņam palīdz, par viņu rūpējas,” skaidro psihoterapeite.

 

  1. Veselīga integritāte

Normāla personība savas dzīves laikā iemācās veidot veselīgas attiecības ar citiem cilvēkiem – gan ar augstāk stāvošiem, gan ar līdzīgiem. „Parasti ģimenē mēs iemācāmies principu dzīvo pats un ļauj dzīvot citiem. Pretējā gadījumā ir konflikti – es ieraujos sevī, jo cilvēki man nodarījuši pāri un es viņiem vairs neuzticos. Tai pašā laikā es pēc viņiem ilgojos, bet viņi man arī krīt uz nerviem. Šāds cilvēks nemitīgi konfliktē – ar priekšniekiem, kolēģiem un emocionāli cieš. Šis ir vēl viens iemesls, lai izvēlētos attiecības ar alkoholu, spēķu automātiem vai narkotikām,” teic Vārpa.

 

  1. Spēja pakļauties ierobežojumiem un aizliegumiem

Skatoties globāli, visa pasaule sastāv no vieniem vienīgiem ierobežojumiem un aizliegumiem. „Ja cilvēks sasniedzis briedumu, viņš var vakarā mazliet iedzert vai aiziet uzspēlēt, un tūlīt doties mājās un likties uz dusu. Jo rīt ir jauna diena, jābūt darbā, tāpēc viņam ir labi jāizguļas un jābūt formā. Atkarīga personība nejūt robežas, dara visu, ko grib, jo aizliegumi taču neattiecas uz viņu. Viņš var piedzēries aiziet uz darbu, ierakstīt video ar savu monologu, pārtraukt līgumu utt.

 

  1. Veselīgs iekšējais dialogs ar savu iekšējo tiesnesi

Normālam cilvēkam iekšējais dialogs norisinās nemitīgi – viņā darbojas kritiski novērojošā daļa. Savukārt atkarīgam cilvēkam iekšējais dialogs ir apstājies, jo vai nu tā nekad nav bijis – ģimenē tas nav mācīts -, vai arī tas ir bijis pārāk spēcīgs. Proti, iekšējais es cilvēku ir tik ļoti kauninājis, pārmetis un aizrādījis, ka cilvēks kļuvis cinisks, viņam viss kļuvis vienaldzīgs.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Avots: žurnāls Ieva

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Alko
Alko

Nepiekrītu. Es savam netikumam parasti ieplānoju laiku, kā rituālam. Līdz ar to neviens no augstāk minētiem punktiem netiek ietekmēts. Gribat teikt ka tā nav atkarība. Drīzāk minētie punkti ir psihiski nestabilas personas pazīmes, atkarība ir pavisam kas cits.