10 pazīmes, ka diēta nodarīs vairāk ļauna nekā laba

diēta

Diēta, kas no pirmā acu uzmetiena šķiet pavisam viegli izturama, toties to ievērojot efektīvi var atbrīvoties no liekā svara ne vienmēr ir nekaitīga. Lai nekļūdītos, izvēloties sev piemērotāko ēšanas plānu, der atcerēties šīs desmit pazīmes, kas liecina par to, ka tā ir slikta diēta. Jā, iespējams, jūsu dzīvsvara kilogrami kusīs, bet ko tie aiznesīs sev līdzi?..

 

Diēta svara nomešanai nedos pozitīvu rezultātu, ja:

1.  Tā sola ātru rezultātu bez sevišķas nopūlēšanās.

Brīnumi lai paliek triku meistariem cirkā, atbrīvošanās no liekā svara ir sistemātisks un nopietns darbs. Acīmredzot nāksies tomēr paņemt sevi pie čupra un sākt uzmanīt, cik daudz un ko apēdat, kā arī izvilkt no skapjapakšas sen nopirktās kedas un doties sportot.

 

2. Diēta paredz atteikšanos no kādas noteiktas produktu grupas (piemēram, ogļhidrātiem)

Pilnībā nelietot uzturā ogļhidrātus nedrīkst, jo pretējā gadījumā organisms enerģiju ņems no muskuļiem un svars kritīsies tāpēc, ka „plānāki” kļūs muskuļi, nevis tauku mētelītis. Lai nepieņemtos svarā, vidēji dienā pieaugušam cilvēkam ar uzturu jāuzņem 280 – 300g ogļhidrātu, atkarībā no fiziskās slodzes un cilvēka ķermeņa masas. ogļhidrātu diennaktī. Bez tam, ieteicams izvēlēties saliktos ogļhidrātus (pilngraudu produktus – brūnos rīsus, griķus, pilngraudu auzu pārslas u.c.), jo tie zarnās sadalās pakāpeniski, līdz ar to asinīs glikoze nonāk pakāpeniski, kas palīdz uzturēt stabilu glikozes līmeni, tā kontrolējot insulīna veidošanos. Šie produkti rada ilgstošu sāta sajūtu un samazina apetīti.

 

3. Diēta atļauj ēst tikai vienas grupas produktus (piemēram, olbaltumvielas)

Lai atbrīvotos no liekā svara, ēdienkartei ir jābūt sabalansētai. Tas nozīmē to, ka cilvēks saņem visas nepieciešamās uzturvielas, ko var iegūt ar ēdienu, turklāt pareizajās proporcijās. Sabalansētā ēdienkartē ir iekļauti gan ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, vitamīni, minerālvielas, sāļi un šķiedrvielas. Ideālās proporcijās tas ir 55% ogļhidrātu, 30% olbaltumvielu un 15% tauku.

 

4. Diēta aizliedz uzturā lietot taukus

Mūsdienās ir vērojams beztauku uztura plānu uzvaras gājiens – maztauku, beztauku, light u.c. ir uzraksti, kas rotā ne vienu vien produktu, taču uztura speciālisti nebeidz atgādināt – tauki organismam IR nepieciešami! Galvenais, tos izvēlēties ar apdomu. Par labajiem taukvielu avotiem tiek uzskatīti rieksti, avokado, treknās zivis, dažādas sēklas (ķirbju, saulespuķu, linsēklas), kā arī, protams, kvalitatīvās eļļas, piemēram, olīvu eļļa. Savukārt slikto taukvielu saraksts ir garu garais – trekna gaļa, trekni piena produkti, margarīns, konfektes, cepumi utt. Visi šie produkti ierindojami piesātināto taukvielu avotu sarakstā, kas organismam ir nevēlami, grūti pārstrādājami, jeb vienkārši sakot – neveselīgi un pat kaitīgi.

 

5. Diēta paredz badošanos

Pretēji šķietamajam, pilnīga neēšana rada pretēju efektu – palēninās vielmaiņa un svars nekrītas. Atgriežoties pie parastā ēšanas režīma, organisms atgūst nokavēto ar dubultu sparu, cenšoties sagatavoties priekšdienām – ja nu atkal jums uznāk prāta aptumsums un jūs nedēļu dzersiet tikai avota ūdeni. Un organisma sagādātie krājumi nebaltām dienām kā „riepa” ātri vien atradīs vietu uz jūsu vidukļa. Turklāt badošanās nodara lielu postu aknu šūnām, kas tā vietā lai krātu glikogēnu, sāk krāt taukus.

 

6. Diēta paredz speciālu medikamentu, pulverīšu, tēju vai citu tievēšanas brīnumlīdzekļu lietošanu

Te nu vajadzētu atcerēties, ka ikvienam tievēšanas preparātam ir blakusefekti.

 

7. Diēta ļauj ēst visu, ko sirds vēlas, turklāt jebkurā daudzumā

Un jūs vēl joprojām ticat pasakām?..

 

8. Diētas pamatā ir zinātniski nepamatoti fakti

Visdažādākie franču, amerikāņu, japāņu vai vēl kādu valstu it kā dakteri ar it kā zinātniskiem grādiem sola zilus brīnumus, ja ievērosim viņu ieteikto ēšanas plānu. Nemaz nerunāsim par balerīnu, topmodeļu un slavenību diētām. Tomēr pirms pakļaut savu organismu kādai „ļoti efektīvai diētai”, ieteicams tomēr apspriesties ar dietologu, par kura zināšanām esat patiešām pārliecināts.

 

9. Pietiek tikai ar diētu un nav jāsporto

Sabalansēta ēdienkarte un fiziskie vingrinājumi ir vienīgais veids, kā zaudēt lieko svaru, nezaudējot veselību. Vingrošana palīdz kilogramiem kust ātrāk un pēc diētas beigšanas palīdz saglabāt rezultātu. Ja ievērosit tikai diētu, bet sporta nodarbībām metīsiet līkumu, pēc svara nomešanas āda karāsies kā pārdurts balons, un jūs būsit tikai tievs, nevis ieguvis slaidu augumu. Bez sporta nebūs muskuļu, un jā, arī sievietēm tādi ir vajadzīgi, ja kāda vēl šaubās.

10. Diēta raksturota kā tāda, kas der visiem

Katrs organisms ir atšķirīgs, tāpēc diezin vai atradīsies tāda diēta, kas patiešām būs efektīva ikvienam. Turklāt, sastādot ēdienkarti, ir jāņem vērā savi parametri, paradumi un pat dzīves veids. Visi šie faktori ietekmē to, kā kritīsies svars, un katram tas notiek citādi.

Ir saprotama vēlēšanās kļūt slaidam tūlīt un tagad, bet diemžēl nekas labāks par „mazāk ēst, vairāk kustēties” nav izdomāts. Tāpēc nebojājiet veselību, mēģinot izturēt dažādu pilsētu, dakteru vai balerīnu vārdā nosauktas diētas, bet skatieties, ko liekat uz šķīvja un sportojiet!

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar