10 paņēmieni, kā iepatikties bosam (un panākt algas pielikumu)

kā iepatikties

Mums katram ir boss, ja vien neesat pašnodarbinātais. Iespējams, viņš nav gluži elles izdzimums, taču ir dažas lietas, kas būtu jāievēro, lai uzturētu labas attiecības. Un kas zina – varbūt arī algas pielikumu.

1. Celiet savu reitingu

Tā nav, ka jūs nevienam nepatīkat, taču varat izmantot dažus trikus, lai iepatiktos vēl vairāk. Tajā skaitā arī savam bosam. Tas nozīmē izvairīties no negatīvas ķermeņa valodas, nelīst svešās darīšanās un ievērot savu ģērbšanās stilu. Tas nenozīmē, ka  jābūt pielīdējam. Atcerieties, ka vēlaties sūtīt drīzāk pozitīvus, nevis negatīvus signālus. Tādā veidā varat izteikt kritiku, kad nepieciešams, nekļūstot par rūgumpodu.

 

2. Esiet svarīgs

Jūs droši vien par to esat daudz dzirdējuši. Šis apgalvojums ir patiess – ja ofisa darbs nevar noritēt bez jums, tad ievērojami pieaug iespēja saņemt lielāku algu un paaugstinājumu amatā. Tāpat arī samazinās risks tikt atlaistam. Tātad, ja vēl neesat svarīgs, kļūstiet par tādu. Strādājiet pie svarīgiem projektiem, apgūstiet jaunas zināšanas, lai izceltos citu projekta dalībnieku vidū. Iegūt papildu zinības nekad nav par skādi.

 

3. Apziniet prioritātes

Ja tas ir svarīgi bosam, svarīgi arī jums. Iesaistieties sarunā, lai noteiktu, kādas ir viņa prioritātes. Tām nav obligāti pilnībā jāsaskan ar jūsu, taču pievērsiet uzmanību tām lietām, kas  jāizdara. Tas liks sliktam bosam turēties pa gabalu, bet labam – iepatiksieties vēl vairāk.

 

4. Nododiet informāciju

Tikšanās ir svarīgas. Galu galā, bosam jūs nevarat patikt, ja viņš jūs nekad neredz. Atcerieties viņu informēt par savu progresu. Piemēram, nosūtiet regulārus progresa ziņojumus. Tas ne tikai palīdzēs saprast, ko jūs darāt, bet, ja esat produktīvs, palīdzēs saprast, kāds ir jūsu darba izaugsme. Tas viss nav tik briesmīgi kā izklausās. Jūs gluži vienkārši nosūtiet regulārus ziņojumus, lai abi atrastos uz viena viļņa, kas ir ļoti noderīgi, ja jūsu boss ir aizņemts vai mazrunīgs.

 

5. Tieciet galā ar savām problēmām, pirms tās tiek galā ar jums

Neviens nav ideāls. Jūsu priekšnieks to visticamāk saprot, taču, ja tiksiet galā ar savām likstām pirms tās tiek galā ar jums, jūsu reitings pacelsies vēl vairāk. Vislabāk to var panākt, regulāri sevi izvērtējot. Ja vēlaties būt mazāk formāls, izveidojiet darba dienasgrāmatu. Pierakstiet, ko darāt, ko citi domā un kas būtu jāizdara. Tad izvērtējiet sevi no bosa skatupunkta. Tādā veidā varēsiet saprast, ar ko ir jātiek galā, pirms priekšnieks nāk pie jums un to prasa.

 

6. Atvainojieties (pareizi) par savām kļūdām

Ir jāzina, kā pareizi atvainoties par to, ko nevar iepriekš paredzēt un vienu reizi pieļautajām kļūdām. Atvainojieties savam bosam, neizvirzot sevi priekšplānā. Atcerieties, kādas ir viņa prioritātes un kā tas ietekmē viņu, nevis jūs. Atcerieties – pieļauta kļūda nav pasaules gals. Tās palīdz kļūt labākam.

 

7. Respektējiet bosu

Maldīgi uzskatīt, ka, lai iepatiktos priekšniekam, ir jābūt pielīdējam. Dažos gadījumos tas varbūt arī strādā, taču vislabākais veids, kā iepatikties bosam (un neienīst pašam sevi) ir izrādīt cieņu. Tas nozīmē strādāt ar reāliem rezultātiem – izvairīties no baumām un intrigām, un pieņemt kritiku, kad tāda tiek izteikta. Patikt visiem (skat. 1. punktu) – tas palīdz, taču pamatā ir divas pilnīgi dažādas lietas. Ja cienāt paši sevi, arī boss un kolēģi jūs cienīs.

 

8. Iemācieties izskatīties aizņemts

Būsim godīgi – vislabāk “izsisties uz augšu” var, ja cilvēks ir mazliet nekrietns. Šis ir viens no tādiem gadījumiem. Tas nozīmē – izskatīties aizņemtam, kad patiesībā tāds neesat. Tas nenozīmē vispār nedarīt neko vai melot. Gluži vienkārši tas nozīmē norādīt bosam, ka jums ir daudz darāmā. Vienmēr glabājiet vienu lietu, pie kā „strādājat”, lai varētu informēt priekšnieku par savu progresu (skat. 4. punktu). Izmantojiet principu: pielieciet vienas lietas paveikšanai nepieciešamajam laikam vēl 25%. Tas palīdzēs izvairīties no pārlieka darbu daudzuma uzkrāšanās, un ja dažkārt izdarīsiet kaut ko ātrāk, arī tas palīdzēs celties jūsu reitingam.

 

9. Sniedziet godīgu (bet noderīgu) vērtējumu

Ja jums tiešām ir labs boss, viņš pieņems jūsu vērtējumu.  Taču, kad boss to pieprasa (vai arī jums ir iespēja to darīt pašam), nesāciet gluži vienkārši stāstīt visu, kas uz sirds. Noskaidrojiet, kādu vērtējumu viņi vēlas dzirdēt un sniedziet to. Tas nenozīmē, ka jāsaka tikai tas, ko viņš vēlas dzirdēt („Tu esi vislabākais boss!”). Tas nozīmē teikt to, par ko viņš vēlas dzirdēt vērtējumu. Ja priekšnieks domā, kā tika galā ar pēdējo projektu, dariet viņam to zināmu, taču nesāciet runāt par viņa ilgajām pusdienu pauzēm vai lēnīgumu.

 

10. Centieties strādāt kopā arī tad, ja boss jums nepatīk

Protams, neskatoties uz to, ko darāt, daži bosi vienmēr būs briesmīgi. Ja esat šādā situācijā, izsakām līdzjūtību. Vislabākais, ko var darīt, ir uzaudzēt biezu ādu un izpētīt bosa untumus. Neļaujiet tam pārņemt jūsu dzīvi (pārliecinieties arī, vai tieši jūs neesat problēmu cēlonis). Ja strādāšana kopā ar priekšnieku šķiet paciešama, tad jūs jau esat ieguvējs.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: Business Insider

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar